29-May-2021
TROPIC TRG-5500AGLE
(5.5KW) GASOLINE GENERATOR
Features
  • Key start.
  • 100% Copper winding alternator.
  • Brush alternator with AVR.
  • Self-exciting.
  • Fuel saving up to 30%.
  • Low oil consumption.
  • Low emission.
  • High efficiency.
  • Easy starting.
  • Durable.
  MODEL : TRG-5500AGLE
   Type-100% Copper Winding Brush with AVR, Self-exciting,
2 Pole Single Phase
   AC Voltage 220 - 240V
   Maximum Output 5500W
   Rated Output 5000W
   Voltage Regulator AVR
   Power Factor 1
   Engine Model SUA389
   Type-Gasoline Engine Gasoline Air, 4-stroke, Single Cylinder,
Horizontal Shaft, Overhead Valve
   Displacement (c.c) 389
   Fuel Tank Capacity 25 liter
   Rated Continuous Operation 50Hz 8Hours
   Noise level (dB) average 4 directions 70dB at 7meters
   Starting System Electric Start
   Dimension LxWxH 730 x 750 x 610mm