Tropic TPW-2700AG Gasoline High Pressure Washer
Tags:
Product Viewed 180
Working Speed: 3350-3550rpm
Max Pressure: 2700psi / 186bar
Capacity: 2.3 G.P.M (7.9L/min)
Quick Nozzle Tips: 3pcs
High Pressure Hose: 12mm x 7.6m with bend restrictors
Detergent Injection: Low pressure detergent injection
Tyres: 8' x 1.75 Foam Wheel
Engine Model: SUA196
High Power OHV: 6.5hp
Engine: Air cooled, 4-stroke, single cylinder, Horizontal shaft, overhead valve. gasoline engine
Dimension: 520mm x 450mm x 510mm