RPS-1401/301
Features
  • Optional electronics for the continuous operation and monitoring of vacuum systems.
  • Precision-engineered seals preventing contamination, and high capacity condensation traps.
  • A nominal pumping speed of 1430/1700 m3/h (840/1000 cfm).
  • Dimensions of 750 x 1289 x 1195 mm and a total weight of 570 / 590 kg.
Order Information
Frame, Flexible Hose, Roots Pump Oil, Assembly, Testing and Packaging.
MS Pump Oil Charge NOT included.
RPS-1401/301, 230/400V, 50Hz                                                                                        X3755-64003
RPS-1401/301, 400/690V, 50Hz                                                                                        X3755-64005
RPS-1401/301, 400/690V, 50Hz - 460V,60Hz                                                                     X3755-64007
RPS-1401/301, 230/460V, 60Hz (US version)                                                                     X3755-64011
RPS-1401/301, 220/380V, 60Hz                                                                                        X3755-64015
Specifications
Technical Specifications
Nominal pumping speed, 50/60 Hz 1430/1700 m3/h (840/1000 cfm)
Ult. total pressure (gas ballast closed) ≤ 7 x 10-3 mbar (≤ 5 x 10-3 Torr)
Ult. total pressure (gas ballast open) ≤ 2 x 10-2 mbar (≤ 1.5 x 10-2 Torr)
Roots pump start up pressure ≤ 30 mbar (≤ 22.5 Torr)
Power (50/60 Hz) 5,5 + 5,5 / 6,3 + 7,5 kW (7.3 + 7.3 / 8.4 + 10.0 HP)
Power Supply Voltage (50 Hz) 230 / 400 V
Power Supply Voltage (60 Hz) 208-230 / 460 V
Noise level (measured according to EN ISO 2151 (50/60 Hz)) 74 / 76 dB(A)
Oil charge 1,5 + 7,0 liter (1.6 + 7.4 qt)
Working Ambient Temperature Range +12 +40 °C (+54 +105 F)
Storage Temperature -15 +70 °C (+5 +158 F)
Dimensions D x W x H 750 x 1289 x 1195 mm (29.5 x 50.7 x 47 in)